Muzeum budynek główny – oferta lekcyjna

Zajęcia przeznaczone dla zorganizowanych grup szkolnych po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod numerem tel.: 62 501 34 84, kom.: 669 996 644.

Obowiązują ograniczenia ilości uczestników.

 

1. Moja pierwsza wizyta w Muzeum.

Co to jest Muzeum i jak się w nim zachowywać? Co można tu zobaczyć i kogo spotkać? Dlaczego warto je odwiedzać?

Na wszystkie te, a także na wiele innych pytań małego turysty, chętnie odpowiemy spacerując po muzealnych ekspozycjach, prezentując jego najważniejsze zabytki.

Zajęcia dla grup przedszkolnych i klas 1-3.

Koszt : 10 zł/os.

Czas trwania: 45 - 60 min.

 

2. „Zabytek – a co to?”

Zajęcia prowadzone na stałej wystawie historycznej gdzie z pomocą wybranych przykładów odpowiemy na pytania: czym jest zabytek, jak go zidentyfikować, jak rozpoznać i jak opisać oraz na czym polega praca muzealnika. W utrwaleniu tych pojęć pomogą nam przygotowane karty pracy. 

Zajęcia dla klas 4-8 i szkół ponadpodstawowych.

Koszt : 10 zł/os.

Czas trwania: 45 - 60 min.

 

3. Znani z Kaliszem związani.

Maria Konopnicka, Maria Dąbrowska, Adam Asnyk, Tadeusz Kulisiewicz, Stefan Szolc-Rogoziński, Arnold Fibiger i inni....

Zajęcia mają na celu przybliżyć sylwetki znanych kaliszan oraz ich związki i relacje z miastem. Podczas zwiedzania wystawy historycznej, uczestnicy zapoznają się z pamiątkami po tych wybitnych postaciach, poznają dziedziny z których zasłynęli oraz co miało wpływ na ich życie i twórczość. Lekcja na wystawie z kartą pracy.

Zajęcia dla klas 4-8 szkół podstawowych i szkoły ponadpodstawowe.

Koszt : 10 zł/os.

Czas trwania: 45 - 60 min.

 

4. „Kalisz jak Feniks”, czyli jak odbudowano miasto po zniszczeniach z sierpnia 1914 r. 

Lekcja prowadzona na wystawie stałej historycznej mająca na celu zapoznanie uczniów z dziedzictwem międzywojnia poprzez rozpoznanie struktury urbanistyczno-architektonicznej zabytkowego centrum. Wyjaśnianie jaką powierzchnię zajmowało miasto, jaka jego część została zburzona, czym jest śródmieście i dlaczego nazywamy je sercem miasta. Jak wyglądała odbudowa Kalisza oraz w jaki sposób można to określić, patrząc na stare fotografie? 

Zajęcia dla szkół ponadpodstawowych i studentów. 

Koszt : 10 zł/os.

Czas trwania: 45 - 60 min.

 

5. Amber – żądza pieniądza. 

Lekcja ukazująca historię pieniądza na przełomie dziejów. Kto to jest mincerz? Gdzie jest awers, a gdzie rewers? Z jakiego surowca były wykonane pierwsze monety? Jak płacono za towary i usługi przed ich wprowadzeniem? Skąd na naszym terenie rzymskie monety i co to był szlak bursztynowy? Zajęcia interaktywne poprzedzone prezentacją o mennictwie prowadzone na stałej wystawie archeologicznej gdzie zobaczyć można skarby znajdujące się w zbiorach muzeum, w tym słynny „skarb słuszkowski” oraz najstarszą polską monetę denar Bolesława Chrobrego. 

Zajęcia dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Koszt : 10 zł/os. lub wariant z pamiątkową monetą: 15 zł/os.

Czas trwania: 45 - 60 min.

 

6. Pradziejowa biżuteria.

Zajęcia rozpoczyna prezentacja pradziejowej biżuterii znajdującej się na stałej wystawie archeologicznej. Które z tych ozdób nosili mężczyźni, a które kobiety? Z jakich materiałów i jakimi metodami były wykonywane? Gdzie je znajdowano i co dzięki nim możemy dowiedzieć się o życiu w dawnych czasach? Lekcja połączona z warsztatem, na którym samodzielnie wykonamy ozdobę na wzór tej sprzed wieków.

Zajęcia są dostosowane do każdej grupy wiekowej.

Koszt : 12 zł/os.

Czas trwania: 45 - 60 min.

 

7. Chronologia i metody datowania.  

Lekcja wykładowa z prezentacją, która ma na celu wyjaśnić czym różni się chronologia względna od bezwzględnej. Przybliżyć takie pojęcia jak seriacja i typologia oraz przedstawić metody datowania przyrodniczego na podstawie zabytków archeologicznych. 

Zajęcia dla szkół ponadpodstawowych i studentów.

Koszt : 10 zł/os.

Czas trwania: 45 - 60 min.

 

8. Rola portretów dawniej i dziś.

Portret jest jednym z najstarszych i najczęściej spotykanych gatunków sztuki. Był tworzony jako pamiątka osobista, by przypominać o osobie lub wydarzeniu z nią związanym. Dominacje w upamiętnieniu utracił wraz z momentem wynalezienia fotografii ( 1839 r.).  Zajęcia prowadzone będą na stałej wystawie sztuki. Poznamy historię portretów ich rodzaje oraz towarzyszące im mody w oparciu o kolekcje obrazów znajdujących się w zbiorach muzeum. Lekcja połączona z aktywnościami w przestrzeni galerii.  

Zajęcia dla klas 4-8 szkół podstawowych i szkoły ponadpodstawowe.

Koszt : 10 zł/os.

Czas trwania: 45 - 60 min.

 

9. Stoliczku nakryj się... czyli dobre maniery przy stole. 

Zgodnie z zasadami savoir-vivre’u nakrywanie stołu było starannie planowane. Odpowiednie sztućce, srebrne naczynia i dekoracje miały duże znaczenie w kwestii etykiety stołu. Obecnie wiele z tych zasad nie jest już powszechnie stosowanych, a sposób zachowania przy stole zmienił się znacznie. Jednak w niektórych bardziej formalnych okolicznościach takich jak np. bankiety, spotkania biznesowe, ważne uroczystości nadal obowiązują pewne zasady etykiety stołu. Zajęcia prowadzone na stałej wystawie sztuki w oparciu o kolekcję sreber z kaliskich warsztatów złotniczych mające na celu zapoznanie się z zasadami savoir-vivre'u od XVIII wieku do czasów współczesnych. 

Zajęcia dla szkół podstawowych.

Koszt : 10 zł/os.

Czas trwania: 45 - 60 min.

 

10. W pracowni Kulisa. 

Zajęcia warsztatowe mające na celu zapoznanie uczestników z jedną z dziedzin sztuk plastycznych jaką jest GRAFIKA. Uczestnicy wykonają własne prace graficzne, a także nauczą się pojęć i słownictwa związanego z warsztatem artysty. Każde zajęcia rozpoczynają  się wizytą na wystawie poświęconej Tadeuszowi Kulisiewiczowi, znanemu rysownikowi i grafikowi pochodzącemu z Kalisza, gdzie prezentowane są oryginalne prace mistrza oraz ukazane wnętrze jego pracowni.

Zajęcia są dostosowane do każdej grupy wiekowej.

Koszt : 12 zł/os.

Czas trwania: 45 - 60 min.

 

11. Pasy kontuszowe jako element stroju narodowego.

Zajęcia mają na celu przybliżyć wiadomości na temat stroju kontuszowego, nazywanego polskim strojem narodowym i podkreślić szczególną w nim rolę pasa kontuszowego – jego funkcję jako elementu ubioru, a także jako późniejszego symbolu tożsamości narodowej obecnego w literaturze, filmie, plastyce, rękodziele. Omówione zostanie pochodzenie pasa, jego budowa, motywy dekoracyjne, odmiany pasów, ośrodki specjalizujące się w wyrobie pasów kontuszowych. Zajęcia prowadzone w formie wykładu ilustrowanego prezentacją oraz przedstawieniem dwóch przykładów pasów pochodzących ze zbiorów muzeum.

Zajęcia dla szkół ponadpodstawowych i studentów. 

Koszt : 10 zł/os.

Czas trwania: 45 - 60 min.

 

12. Kalisz jako ośrodek złotnictwa w 1. poł. XIX w. 

Zajęcia mają ukazać Kalisz od mało znanej dotychczas strony – jako znaczący na ziemiach polskich  ośrodek produkcji sreber stołowych, lichtarzy, bibelotów toaletowych itp. W trakcie zajęć zostanie zaprezentowany bogaty asortyment  wyrobów kaliskich złotników oraz rozmaitość dekoracji. Zostaną też omówione najważniejsze techniki wyrobu dziewiętnastowiecznych sreber i sposoby odczytywania znaków złotniczych z omawianego czasu.  Zajęcia prowadzone w formie wykładu ilustrowanego, zakończone omówieniem wybranych przykładów z kolekcji sreber znajdujących się na stałej wystawie sztuki. 

Zajęcia dla szkół ponadpodstawowych i studentów. 

Koszt : 10 zł/os.

Czas trwania: 45 - 60 min.

 

13. Stefan Szolc – Rogoziński kaliski odkrywca i podróżnik.

Na zajęciach zostanie omówiona postać Stefana Szolc – Rogozińskiego jako podróżnika i odkrywcy Kamerunu. Poznamy szlak jego podróży i dokonania w dziedzinie odkryć geograficznych i etnograficznych oraz spojrzymy na wybrane pamiątki jakie przywiózł z Afryki Zachodniej. Zajęcia są dostosowane do każdej grupy wiekowej. 

Koszt: 10 zł/os.

Czas trwania: 45 - 60 min.

 

14. O zwyczajach i obrzędach świątecznych.

Lekcja o zwyczajach i obrzędach związanych z celebrowaniem tradycyjnego kalendarza, realizowana w oparciu o rok obrzędowy. Tematyka do wyboru:  Wielkanoc, Noc Świętojańska (Sobótka), Dziady (Halloween) i Boże Narodzenie, połączona z oprowadzaniem po stałej wystawie etnograficznej. Zajęcia są dostosowane do każdej grupy wiekowej. 

Koszt: 10 zł/os.

Czas trwania: 45 - 60 min.

 

15. Ludowe instrumenty muzyczne kapeli regionu kaliskiego.

Zajęcia prowadzone na stałej wystawie etnograficznej mające na celu zapoznanie uczestników z tradycyjnymi instrumentami naszego regionu czyli z: basami kaliskimi skrzypcami, dudami oraz bębnami, ich budową i przykładami brzmienia. Dowiemy się jakie znaczenie miały instrumenty i muzyka dla społeczności wiejskiej oraz jak wykorzystywano ją w życiu codziennym i obrzędowości świątecznej. Zajęcia są dostosowane do każdej grupy wiekowej. 

Koszt: 10 zł/os.

Czas trwania: 45 - 60 min.

 

16. Warsztaty wielkanocne. 

Warsztat plastyczny połączony z opowieścią o obrzędach Wielkanocy. Zajęcia są dostosowane do każdej grupy wiekowej. 

Koszt: 12 zł/os.

Czas trwania: 45 - 60 min.

 

17. Warsztaty bożonarodzeniowe.

Warsztat plastyczny połączony z opowieścią o obrzędowości Bożego Narodzenia. Zajęcia są dostosowane do każdej grupy wiekowej. 

Koszt: 12 zł/os.

Czas trwania: 45 - 60 min.

 

18. ABC biblioteki muzealnej.

Podczas lekcji uczestnicy zostaną zapoznani z zasadami funkcjonowania biblioteki muzealnej. Omówione zostaną różnice między biblioteką, a księgarnią oraz sposoby wypożyczania książek w bibliotece i czytelni. Podczas oprowadzania po bibliotece, zapoznamy się z układem księgozbioru i zasadami zachowania się w bibliotekach. Celem zajęć będzie wzbogacenie w wiedzę i kompetencje dotyczące nowego miejsca i tego jak się po nim poruszać.

Zajęcia dla grup przedszkolnych oraz klas 1-3.

Koszt : 10 zł/os. 

Czas trwania: ok. 35 min.

 

19. Witamy w królestwie książek.

Zajęcia na których prezentowane będą różne typy książek (twarda, miękka oprawa, różne formaty, stare i nowe) oraz przedstawione zostaną elementów budowy książki (obwoluta, okładka, karta przedtytułowa, spis treści etc.). Dowiemy się do czego służy pieczątka biblioteczna i dlaczego należy dbać o książki. Celem lekcji jest przedstawienie różnic w formie i strukturze książek, rozbudowanie słownictwa na ich temat i zrozumienie wartości. jakie niosą.

Zajęcia dla grup przedszkolnych i klas 1-3.

Koszt : 10 zł/os. 

Czas trwania: ok. 35 min.

 

20. Śladami kaliskich przewodników.

Uczniowie zaznajomią się z celem powstawania przewodników. Przedstawione im zostaną przewodniki po Kaliszu, znajdujące się w księgozbiorze biblioteki, z różnych okresów. W trakcie oglądania uczestnicy będą zgadywać, rozpoznawać i odkrywać najciekawsze zakątki Kalisza.

Zajęcia dla klas 4-8 szkół podstawowych i szkoły ponadpodstawowe.

Koszt : 10 zł/os.

Czas trwania: ok. 35 min.

 

 

 

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 501 34 84
biuro@muzeumwkaliszu.pl

MOZK - BIP   

Script logo