Wystawa „Malowane kwiaty” w hali Runotexu
Do 20 grudnia oglądać można w hali Runotexu przy ul. Chopina 23 (wejście od ul. Wodnej) wystawę „Malowane kwiaty” będącą pokłosiem mistrzowskich "Warsztatów z Mirosławą Piechowicz z Kalisza”.
Projekt „Malowane kwiaty. Mistrzowskie warsztaty z Mirosławą Piechowicz z Kalisza” realizowany był przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej przy współfinansowaniu środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2019”. Celem projektu było międzypokoleniowe przekazanie tradycji malowania tkanin zgodnie z techniką i estetyką charakterystyczną dla nieistniejącej już Kaliskiej Spółdzielni Pracy i Rękodzieła Artystycznego "Cepelia" poprzez przeprowadzenie warsztatów z malowania tkanin przez Mirosławę Piechowicz, wieloletnią pracowniczkę Działu Malarni kaliskiej Cepelii. W warsztatach wzięło udział 10 osób zgłoszonych w trakcie otwartego naboru do projektu, które zainteresowane były kontynuowaniem tradycji twórczej kaliskiej Cepelii.
Kaliska Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Kaliszu powstała w 1950 r. z sześciu znacjonalizowanych zakładów rzemieślniczych związanych z przemysłem tekstylnym. Przez kilkadziesiąt lat produkowano tam tiul bawełniany, haft i koronki maszynowe, tkaniny wełniane tkane na krosnach ręcznych i maszynowych, malowaną ręcznie ceramikę i porcelanę oraz – najlepiej rozpoznawalne – malowane obrusy oraz tkaniny bawełniane i jedwabne. Główna siedziba mieściła się przy ul. Dobrzeckiej 7, a poszczególne pracownie znajdowały się przy ul. Dobrzeckiej 69–79, ul. Harcerskiej 10, ul. Górnośląskiej 9, a także w pobliskim Opatówku przy ul. Kościelnej 2. Dla pracowników wybudowano też dwa obiekty przy ul. Ludowej 2 i 4. Z kolei na Rynku Głównym funkcjonował sklep, w którym można było kupić wyroby rękodzieła ludowego i rzemiosła artystycznego, produkowane m.in. przez kaliską spółdzielnię. Zrzeszenie przestało istnieć w 1995 r., a sklep zlikwidowano z powodu nierentowności w 2012 r.
Podejmowane przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej inicjatywy takie jak np. organizacja w 2018 r. wystawy pt. „Twórcy – Wytwórcy – Przetwórcy. Z dziejów kaliskiej Cepelii” ma na celu przywrócić pamięć nie tyle o samej spółdzielni, ile o ludziach, którzy przez lata do niej należeli i dzięki swoim umiejętnościom budowali historię polskiego wzornictwa.
Wystawa „Malowane kwiaty”, fot. Zbigniew Kańczukowski/MOZK