Siedem wieków kaliskiego złotnictwa
5 października o godzinie 16:00 w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej odbył się wernisaż czasowej wystawy złotniczej pt. Siedem wieków kaliskiego złotnictwa. To pierwsze takie tematycznie wydarzenie w bogatej historii Kalisza. Wystawie, która będzie czynna do 16 grudnia, towarzyszą wydarzenia dodatkowe m.in. o charakterze naukowym.
Niewielu mieszkańców naszego miasta wie, że najstarsza wzmianka o złotniku działającym w Kaliszu pochodzi z 1423 roku. Z przekazów historycznych wynika, że kaliscy złotnicy po raz pierwszy zawiązali cech jeszcze przed 1548 rokiem, a uzyskali ten przywilej od króla Zygmunta I Starego. Zatem złotnictwo ma swoje wysokie, ale być może zapomniane miejsce w historii miasta.
Wystawa, którą przygotowało Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej ma przypomnieć zwiedzającym o tym istotnym fakcie i ukazać wszelkie aspekty dawnego złotnictwa kaliskiego. Ramowa koncepcja przewiduje prezentację eksponatów uporządkowanych w kilka działów tematycznych. Jednym z nich będzie aranżacja wnętrza dawnej pracowni złotniczej z tradycyjnym, przez wieki utrzymującym się wyposażeniem, która z pewnością będzie wizualną atrakcją.
Koncepcja wystawy została opracowana na podstawie badań prowadzonych od 2011 r. przez historyka sztuki, dr Ewę Andrzejewską. W jednej z trzech części wystawy przewidziana jest prezentacja wszelkich eksponatów związanych z kaliskim złotnictwem cechowym od XVI do końca XIX wieku. Tu znajdzie się m.in. najstarszy statut złotników kaliskich z 1592 r., a także aranżacja wnętrz: pracowni i kramu oraz miejsca spotkań braci cechowej. W tym entourage'u znajdzie się ekspozycja dzieł miejscowych złotników. Uzupełnia je wybór portretów i innych źródeł ikonograficznych ukazujących wyroby złotnicze. Jednym z ważnych wątków narracyjnych wystawy będzie asortyment wyrobów złotniczych o przeznaczeniu świeckim, zwłaszcza ozdób stroju i biżuterii. Ta część przypadnie do gustu z pewnością żeńskiej części publiczności.
Autorką koncepcji i scenariusza wystawy jest kurator zbioru Działu Sztuki w kaliskim muzeum, dr Ewa Andrzejewska, doświadczony historyk sztuki i muzealnik. Partnerem projektu wystawienniczego jest Dział Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Warszawie zapewniający wysoki poziom merytoryczny przedsięwzięcia, a także użyczający kaliskiemu muzeum 51 zabytków. Wśród instytucji wypożyczających znalazły się także: Archiwum Państwowe w Poznaniu, Muzeum Okręgowe w Koninie, Muzeum Okręgowe w Lesznie, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu, Polska Akademia Nauk – Biblioteka Kórnicka, Muzeum Powiatowe w Nysie, Skarbiec Sanktuarium św. Józefa, Parafia w Borkowie Starym i Artystyczna Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki Mariana Klabisza z Piaseczna.
Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie sesja popularno-naukowa poświęcona złotnictwu i biżuterii. Rozpocznie się ona 1 grudnia o godzinie 10:00, w przypadający podczas trwania wystawy dzień św. Eligiusza Biskupa, patrona złotników. Potwierdzili w niej swój udział wybitni specjaliści od tych zagadnień: dr hab. Ewa Letkiewicz z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przedstawiciel partnera projektu, kurator Działu Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Warszawie, Ryszard Bobrow i kierownik Działu Rzemiosła Artystycznego w Muzeum Okręgowym w Koninie, Małgorzata Szuman-Gorczyca. Swoje wykłady podczas konferencji wygłoszą także dr Ewa Andrzejewska, historyk sztuki kaliskiego muzeum, prof. Anna Sieradzka z UW, a także ks. dr Jarosław Powąska, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, kaliskiego wydziału teologicznego poznańskiego UAM.