O histerii w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej Oddział Literacki - Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie zaprasza na cykl wykładów interdyscyplinarnych pt. "Wokół Nocy i dni".

Cykl zainicjujował wykład zatytułowany „Kulturowe obrazy histerii. O Barbarze Niechcic i i innych bohaterkach”, który wygłosił dr Karol Jachymek - filmoznawca Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się on historią kinematografii polskiej (w szczególności polskim kinem popularnym i kinem PRL-u) oraz problematyką ciała, płci i seksualności.

Histeria jest jednym z tych stanów, który doczekał się nad wyraz licznych kulturowych reprezentacji. Jej różne obrazy na trwałe zapisały się na kartach historii kultury, wpływając tym samym na stereotypowy sposób postrzegania kobiet poprzez pryzmat ich (rzekomo nieuładzonej) emocjonalności. Dość powiedzieć, że tego typu bohaterką jest chociażby znana z „Nocy i dni” Barbara Niechcic, powszechnie identyfikowana ze swoim introwertyzmem, skupieniem na świecie wewnętrznych przeżyć i (nad)wrażliwością. Zresztą nie tylko ona. Różnego typu histeryczki, ale też inne wariatki, dziwaczki, furiatki, introwertyczki, świruski i panikary (co znaczące, jakże bogaty jest język, kiedy chcemy mówić o kobiecym szaleństwie!) zadomowiły się przecież na stałe (nie tylko) w wielu rodzimych filmach czy powieściach. W czasie wystąpienia wspólnie przyjrzymy się więc wybranym portretom postaci kobiecych, zastanawiając się równocześnie, jakie mechanizmy doprowadziły do tego, że histeria kojarzona jest przede wszystkim z kobiecością i dlaczego trudniej odnaleźć nam kulturowe przykłady mężczyzn-histeryków.

Wykład odbył się 23 września o godz. 15:00 w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. Wstęp na wykład - nieodpłatny.

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 501 34 84
biuro@muzeumwkaliszu.pl

MOZK - BIP   

Script logo