Mistrzynie czepców i kopek - pokaz
Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w niezwykłym spotkaniu, którego bohaterkami będą twórczynie ludowe z Wielkopolski oraz laureatki stypendium „Mistrz tradycji” przyznawanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Stanisława Kowalska z Goliny oraz Beata Kabała z Krobi.
Podczas spotkania będzie można poznać Twórczynie, porozmawiać z nimi, zapoznać się z ich misternymi pracami oraz obejrzeć filmy z ich udziałem.
Spotkanie odbędzie się 8 czerwca w godzinach 16.00-17.30 w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej przy ul. Kościuszki 12.
Program "Mistrz tradycji" realizowany jest od 2016 r. jako wyraz uznania dla wielopokoleniowego dziedzictwa, jakim jest tradycyjna twórczość ludowa w zakresie literatury, rękodzieła, rzemiosła, muzyki, tańca oraz śpiewu. Jego adresatem są depozytariusze wiedzy lokalnej i regionalnej. Zakres programu jest zgodny z założeniami Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Koordynatorką programu jest Pani Dorota Ząbkowska z Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w MKiDN.
Beata Kabała z Krobi ba Biskupiźnie – mistrzyni układania kopek biskupiańskich (fot. 1)
Twórczyni ludowa i pracowniczka Gminnego Centrum Kultury i Rekreacja im. Jana z Domachowa Bzdęgi. Należy do Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic. W wolnym czasie haftuje fartuchy, haftuje na tiulu i układa kopki i kryzy biskupiańskie (nakrycie głowy i ozdoba szyi kobiety) oraz czepki i kryzy szamotulskie według tradycyjnych wzorów. Szyje stroje biskupiańskie dla lalek. Prowadzi warsztaty wyszywania na tiulu. Jest wnuczką Marii Kabały, znakomitej tancerki i śpiewaczki ludowej, która układała biskupiańskie kopki a swoją wiedzę i talent przekazała wnuczce – Beacie.
W 2017 r. była stypendystką MKiDN „Mistrz tradycji” w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”. Projekt pt. „Czas na kopczorki” realizowało Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi.
Stanisława Kowalska z Goliny k. Jarocina – mistrzyni układania czepców (fot. 2)
Była uczestniczką kursu haftu zorganizowanego przez Helenę Moszczeńską i Helenę Bernasowską w 1947 roku w Golinie. Obecnie jednak specjalizuje się w układaniu czepców tiulowych jako jedyna twórczyni w tej części Wielkopolski. Jak sama mówi: „moje hobby to są czepki tiulowe”. Wykonuje je na zamówienie zespołów, jak i indywidualnych osób. Jest częstą bywalczynią imprez lokalnych i regionalnych organizowanych przede wszystkim przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Jest też laureatką licznych wyróżnień i nagród przyznanych m.in. przez Cepelię. W roku 2018 uhonorowana została Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
W 2017 r. była stypendystką programu „Mistrz tradycji” w ramach programu MKiDN „Kultura ludowa i tradycyjna”. Projekt pt. „Mistrzyni czepców. Warsztaty haftowania i układania czepców Stanisławy Kowalskiej w Goliny” realizowało Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
Zdjęcia pochądzą z prywatnych zbiorów obu Pań.