Kuratorskie oprowadzanie po wystawie
Niewielu mieszkańców naszego miasta wie, że najstarsza wzmianka o złotniku działającym w Kaliszu pochodzi z 1423 roku. Z przekazów historycznych wynika, że kaliscy złotnicy po raz pierwszy zawiązali cech jeszcze przed 1548 rokiem, a uzyskali ten przywilej od króla Zygmunta I Starego. Zatem złotnictwo ma swoje wysokie, ale być może zapomniane miejsce w historii miasta. Przypominając je 5 października w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej otwarta została niecodzienna czasowa wystawa złotnicza pt. Siedem wieków kaliskiego złotnictwa.
Wystawa będzie czynna do 16 grudnia. 19 października oraz 16 listopada o godzinie 16:00 miały miejsce kuratorskie oprowadzanie po wystawie przez panią dr Ewę Andrzejewską, autorkę koncepcji i scenariusza wystawy, jednocześnie doświadczonego historyka sztuki i muzealnika.
Eksponaty na wystawie uporządkowane zostały w kilka działów tematycznych. To m.in. aranżacja wnętrza dawnej pracowni złotniczej z tradycyjnym, przez wieki utrzymującym się wyposażeniem, która z pewnością jest wizualną atrakcją.
Koncepcja wystawy została opracowana na podstawie badań prowadzonych od 2011 r. przez historyka sztuki, dr Ewę Andrzejewską. Jednym z ważnych wątków narracyjnych wystawy jest asortyment wyrobów złotniczych o przeznaczeniu świeckim, zwłaszcza ozdób stroju i biżuterii. Ta część przypadnie do gustu z pewnością żeńskiej części publiczności.