Kalendarz wystaw i wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej na rok 2024 (wrzesień, październik)
Wrzesień:
-
14 września - Konferencja popularno-naukowa "Dąbrowska. Czytanie polityczne."
Oddział Literacki - Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie
W związku z ogłoszonym przez Radę Miasta Kalisza rokiem Marii Dąbrowskiej, powstał pomysł zorganizowania we wrześniu konferencji popularno-naukowej, której celem będzie dyskusja na temat aktualnych i ważnych zagadnień w świetle wybranych wątków aktywności twórczej autorki „Nocy i dni”. Chcemy uhonorować Dąbrowską, czyniąc ja partnerką w dyskusji na temat wyzwań współczesnego świata. Czy z dzisiejszej perspektywy prezentowała poglądy progresywne czy konserwatywne? Radykalne czy umiarkowane? Postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.
-
15 września - EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA
Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu – Zawodziu
Zapraszamy na wystawę młodych artystów: „Inspiracja na drodze artysty”, którzy na swoich obrazach uchwycili urokliwy charakter grodziska na Zawodziu, a także jego najbliższą okolicę. Aby przybliżyć historię miejsca, w którym powstały prace umożliwimy zwiedzanie kościoła św. Wojciecha znajdującego się na szlaku kościołów drewnianych ziemi kaliskiej oraz opowiemy o dziejach kolegiaty św. Pawła, która w czasach Piastów była ważnym punktem na mapie chrześcijańskiej Polski, a obecnie jest jednym z istotnych miejsc na szlaku romańskim w Wielkopolsce.
Program:
10:00 – 18:00 Wystawa poplenerowa przedstawiająca Zawodzie w oczach młodych artystów z liceum plastycznego im. Tadeusz Kulisiewicza w Kaliszu.
12.00 - Zwiedzanie kościoła św. Wojciecha.
14.00 - Opowieść o architekturze romańskiej.
-
27 września – Finisaż wystawy „Początek. W 110 – lecie Muzeum w Kaliszu.”
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, ul. Kościuszki 12
Finisaż połączony z promocją wydawnictwa: „LUDZIE, PASJA, MUZEUM”, które poświęcone jest historii Muzeum oraz jego wybranym zabytkom.
-
28-29 września – "Śladami średniowiecza"
Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu – Zawodziu
Pokazy i rekonstrukcje prezentujące historię i kulturę materialną przełomu XIV i XV stulecia, prowadzone przez Poczet Wierzbięty herbu Łodzia z Krotoszyna.
Październik:
-
6 października - Urodziny Dąbrowskiej
Oddział Literacki - Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie
Gościem specjalnym tegorocznych urodzin będzie Pani Dominika Szumska, córka ulubionego bratanka pisarki Jerzego Szumskiego, prezeska Fundacji im. Marii Dąbrowskiej w Warszawie. Powspomina pisarkę tak bardziej prywatnie, rodzinnie.
- 5 – 6 października - „Weekend Seniora z kulturą”
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, ul. Kościuszki 12
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej dołącza do ogólnopolskiego projektu pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jakim jest „Weekend Seniora z kulturą”. Ta szczególna inicjatywa odbędzie się w naszym muzeum pod hasłem: „Mapa wspomnień”. Projekt umożliwi Państwu integracje międzypokoleniową oraz aktywność opartą na wspomnieniach. Zachęcamy do odwiedzenia muzeum i pozostawienia sentymentalnego śladu swojej własnej historii na kartce papieru oraz zawieszenia jej na przygotowanej instalacji w holu. Będą mogli Państwo również odnieść się do już powstałych zapisów, wywołując wzajemną integracje. Zapraszamy seniorów, jak i młodzież w godzinach otwarcia muzeum.
Sobota (5.10.2024r.) wstęp bezpłatny dla wszystkich.
Niedziela (6.10.2024) wstęp bilet ulgowy dla wszystkich.
-
Wernisaż wystawy „Emocje odkryć. Skarb ze Słuszkowa”
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, ul. Kościuszki 12
Wystawa prezentująca monety ze zbioru, znanego jako II Skarb ze Słuszkowa, będącego - jak wszystko na to wskazuje, częścią znanego już wcześniej, unikatowego znaleziska jakim jest skarb ze Słuszkowa znajdującego się w zbiorach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. W 2020 roku archeolodzy z Kalisza, Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie, IAiE PAN w Warszawie i wolontariusze pod kierunkiem dr Adama Kędzierskiego z IAiE PAN, podczas kolejnej próby odnalezienia miejsca ukrycia kosztowności w miejscowości Słuszków, natrafili na jeszcze jeden depozyt datowany na przełom XI i XII w. Był on zdecydowanie skromniejszy od pierwszego ale jego skład jest równie ciekawy – zawierał ok. 6,5 tysiąca monet, a także placki srebrne i ołowiane, dwie złote obrączki i pierścionki. Wystawa pierwotnie była prezentowana w Zamku Królewskim w Warszawie, a ekspozycji towarzyszyła konferencja "Emocje odkryć. Stare i nowe znaleziska w numizmatyce".
-
19 października ZWYCZAJNE DZIEJE
Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu – Zawodziu
Dziewiąta odsłona spotkań z archeologią eksperymentalną i rekonstrukcją historyczną "Zwyczajne Dzieje" odbędzie się w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu - Zawodziu 19 października w godzinach 12.00 – 18.00. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą znane ludziom średniowiecza związki krzemu - krzemionka, kwarc, piasek, szkło, piaskowiec. Odtwarzając średniowieczne techniki i metody rzemieślnicze zajmiemy się topieniem szkła i formowaniem go w paciorki, obróbką piaskowca w romańskie ciosy czy średniowiecznym szlifowaniem i polerowaniem kwarcu w klejnoty.