Festyn Archeologiczny „Zawodzie-Podgrodzie”

To pierwsze w Kaliszu wydarzenie edukacyjne popularyzujące historię, stworzone specjalnie z myślą o placówkach oświatowych powiatu. Tego dnia (28 kwietnia) w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu rzemieślnicy-rekonstruktorzy otworzą swoje kramy by poprowadzić lekcje "żywej historii".  

Każda lekcja lub warsztat trwa 30 minut. Klasa może wziąć udział w kilku wybranych lekcjach. Koszt uczestnictwa w pojedynczym warsztacie wynosi 1 zł za osobę. Wymagane są zapisy na poszczególne godziny pod numerem telefonu 669 996 644.  

Rezerwacja uczestnictwa dokonywana jest po przedpłacie do dnia 26.04.2017r. na konto bankowe MOZK lub bezpośrednio w kasie muzeum (ul. Kościuszki 12, Kalisz).  

Wszelkich informacji udziela Kalina Grabińska pod numerem telefonu 669 996 644.  

Lekcje do wyboru:  

  • Kowalstwo z Danielem Ludoszą Kozakiewiczem – jednym z najznamienitszych rzemieślników kowalskich. Na jego stanowisku będzie można dowiedzieć się wszystkiego o obróbce metalu dawnymi metodami. Uczestnicy będą mogli wykazać się tężyzną fizyczną w obsłudze miechów kowalskich.  
  • Garncarstwo z Valerym Zinkewichem – pochodzącym z Białorusi najbieglejszym w sztuce lepienia garnków dawnymi metodami. Pod jego kierunkiem uczestnicy zrobią własne kubeczki.  
  • Niecenie ognia z Janie Ignis – specjalistą od rozpalania ognia dawnymi metodami. Uczestnicy nauczą się rozpalania ognia samym drewnem, krzesiwem, a nawet butelką z wodą. 
  • Serowarstwo z Cezarym Szczupakiem – rzemieślnik, który doskonale wie jak wymyślono ser i potrafi wykonać różne jego rodzaje. Swoją wiedzą podzieli się w uczestnikami lekcji.  
  • Odlewnictwo z Tomasze Czyszczoniem – rzemieślnik biegły w wykonywaniu ozdób i biżuterii z różnych rodzajów metali. Opowie jak wykonywano dawniej ozdoby, jaka jest potrzebna temperatura by stopić srebro i co to jest „wosk tracony”. Uczestnicy będą mogli sami spróbować podnieść temperaturę w piecu tak by stopić brąz.  
  • Skórnictwo z Pawłem Igorem Szarwarzynem – Rzemieślnik opowie z jakich zwierząt dawniej pozyskiwano skórę i jakie wykonywano z niej wyroby. Uczestnicy poznają również przykłady skór z tak nietypowych zwierząt jak foka i renifer.  
  • Muzyka ze Stanisławem Ditonusem Mazurkiem – znakomitym muzykiem i twórcą replik instrumentów. Rzemieślnik zabierze dzieci w podróż przez świat dawnych dźwięków ilustrowany grą na replikach zabytków archeologicznych.  
  • Farbiarstwo z Justyną Ludwińską – Czy średniowiecze było szaro-bure czyli opowieść o świecie kolorów sprzed tysiąca lat z wykorzystaniem replik dawnych naczyń i barwników.  
  • Ciesielstwo z Jackiem Tesławskim – Rzemieślnik opowie, jak posługiwano się siekierą, ciosłem i dłutem, pokaże różne gatunki drewna i ich zastosowanie.  
  • Tkactwo z Dorotą Gajdą – najtańszym materiałem w średniowieczu była wełna. Skąd ją brano? Jak robiono nici i materiał? Uczestnicy nauczą się tkać na drewnianych bardach i poznają zasadę działania dawnych krosien tkackich.  
  • Rybactwo z Michałem Ostrowskim – specjalistą od dawnych narzędzi połowowych. Gawędziarz, który zabierze dzieci w świat trzymetrowych jesiotrów, wyjaśni co to takiego wiersza i oścień oraz nauczy, jak uszyć sieć z lnu, wełny lub konopi.  
  • Mały archeolog z Leszkiem Ziąbką – poprzez zabawę poznamy warsztat archeologa. Piaskownica to wykop archeologiczny, gdzie przy wykorzystaniu sprzętu badawczego: łopaty, szpachelki, pędzelka poszukamy zabytków archeologicznych- skarbów, które ukryte są w piasku. Najwytrwalsi mogą znaleźć naczynia, metalowe przedmioty codziennego użytku, kopie monet lub innych cennych przedmiotów. Każde znalezisko będzie punktowane, a w nagrodę można będzie uzyskać certyfikat archeologa-odkrywcy.  
  • Tajemnica gnieźnieńskiego skryptorium z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Podróż w czasie do średniowiecznego świata kronikarzy. Starsze grupy odkodują tajemnicę ukrytą w tekstach zaczerpniętych z najstarszych kronik opisujących czasy Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Najmłodsi uczestnicy wypełnią kolorami miniatury średniowiecznych ksiąg, które zabiorą ze sobą na pamiątkę spotkania z historią początków państwa polskiego.  
  • Sokolnictwo z Andrzejem Miłoszem – Pokaz wykorzystania do polowań ptaków drapieżnych, barwna opowieść z pokazem lotów. Sokolnik wybierze sobie asystentów do pracy.  
  • Kuchnia średniowieczna z Arturem Łaskim – Uczestnicy zajrzą do średniowiecznych garnków i przekonają się jak przygotowywano posiłki w glinianych garnkach. 

W programie festynu również konkursy sprawnościowe z nagrodami! Gorąco zapraszamy przedszkola i szkoły!

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 501 34 84
biuro@muzeumwkaliszu.pl

MOZK - BIP   

Script logo