Dzień Pszczoły
Pszczoły jako gatunek pojawiły się około 100 milinów lat temu, tworząc z zapylanymi przez nie roślinami symbiozę która trwa do dziś, kształtując otaczający nas świat przyrody. W kulturze człowieka pszczoły obecne są od zarania dziejów. Pierwsi ludzie uprawiający gospodarkę zbieracko – łowiecką rabowali gniazda dzikich pszczół pozyskując z nich miód i bogate w białko larwy. Pierwsze miodobranie zostało uwiecznione na naskalnym malowidle w Jaskini Pajęczej w Hiszpanii, datowane jest na schyłkowy paleolit – ok. 9000 lat p.n.e.
Na pokrytych puszczą terenach dzisiejszej Polski już w starożytności miód i wosk stały się towarem o znacznej wartości, często eksportowanym na tereny Cesarstwa Rzymskiego. Prawdopodobnie już w tamtym czasie rabunkowe metody zbierackie zaczęła zastępować gospodarka bartna, polegająca, oprócz pozyskiwania miodu, na tworzeniu nowych barci i zabezpieczaniu ich przed naturalnymi wrogami pszczół, ptakami i niedźwiedziami.
Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu – Zawodziu badający aspekty życia doby wczesnego średniowiecza, od trzech lat prowadzi eksperymentalną hodowlę pszczół w kószkach – słomianych ulach w kształcie odwróconego kosza. Ule tego typu upowszechniły się wraz z osadnictwem cystersów, sprowadzonych na Ziemię Kaliską za panowania księcia Mieszka III Starego. Inspiracją do pszczelego eksperymentu był fragment plastra wosku znaleziony podczas badań archeologicznych kaliskiego grodu w okolicach kolegiaty, w której książę został pochowany.
Druga edycja organizowanego przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej Dnia Pszczoły, która odbędzie się 6 sierpnia 2017 roku, ma na celu przybliżenie odwiedzającym nas gościom znaczenia pszczół i ich produktów, nie tylko w odległej przeszłości, ale przede wszystkim obecnie, ponieważ świadomość wpływu tych owadów na środowisko, a ich produktów na zdrowie, może rozświetlić przyszłość tak, jak woskowa świeczka rozświetlała niegdyś mroki średniowiecza.