Biblioteka
Księgozbiór w muzealnej bibliotece jest gromadzony od samego początku działania muzeum. Samodzielna biblioteka w strukturze muzeum została wyodrębniona dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Jej obecny zbiór tworzą książki gromadzone dawniej oraz nowe pozycje pochodzące z bieżących zakupów, darów oraz pozyskiwane drogą wymiany pomiędzy różnymi muzeami, bibliotekami i innymi instytucjami kulturalnymi.
Biblioteka ukierunkowana jest na gromadzenie wydawnictw naukowych i popularno-naukowych, które poświęcone są dziedzinom reprezentowanym w muzeum - archeologii, etnografii, historii sztuki (polskiej i obcej, w tym liczne wydawnictwa albumowe), historii i naukom pomocniczych historii jak: numizmatyce, heraldyce, genealogii, sfragistyce, falerystyce oraz muzealnictwu i konserwacji zabytków. Biblioteka posiada również wydawnictwa zwarte i czasopisma dotyczące historii Kalisza i regionu.
Do najcenniejszych pozycji trzeba zaliczyć roczniki prasy kaliskiej z XIX i XX wieku takie jak „Kaliszanin”, „Gazeta Kaliska” i „Kurier Kaliski”. Wśród XX-wiecznej prasy znajdują się roczniki „Dziennika Departamentu Kaliskiego”, „Dziennika Urzędowego Województwa Kaliskiego” oraz „Dziennika Urzędowego Guberni Kaliskiej”. Bogaty i cenny zbiór stanowią calisiana oraz literatura dotycząca historycznej ziemi kaliskiej.
Znaczną część księgozbioru stanowią katalogi wystaw i zbiorów największych muzeów i galerii sztuki w Polsce. Reprezentatywny jest także zbiór monografii poświęconych miejscowościom z kaliskiego, pozycje dotyczące architektury i sztuki oraz etnografii regionu.
W zbiorach biblioteki znajduje się również 574 starodruków i inkunabułów (w części pochodzące z księgozbiorów A. Parczewskiego, ks. J. Sobczyńskiego i Leopoldów z Rzepiszewa). Są to dzieła teologiczne, filozoficzne, historyczne i o tematyce prawnej.
Księgozbiór liczy 11.251 pozycji inwentarzowych, w tym 8.739 druków zwartych i 2.331 czasopism.
Biblioteka służy zarówno pracownikom muzeum, jak i szerokiemu gronu odbiorców zainteresowanych historią Kalisza i regionu.