22.06.2024 | Noc Kupały - Noc Świętojańska - Wianki

Już 22 czerwca na terenie Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu-Zawodziu odbędzie się święto przesilenia letniego - Noc Kupały/Noc Świętojańska/Wianki

Podczas wydarzenia odbędzie się inscenizacja słowiańskich obrządków kupalnych w wykonaniu stowarzyszenia Drużyna Wojów Kolovrat, a przygrywać będzie im zespół Rodzanice. 

Zgodnie z tradycjami świętojańskimi będzie można tańczyć i świętować przy muzyce Kapeli Kaliskiej. Nie może zabraknąć obowiązkowej atrakcji jaką jest własnoręczne wicie oraz wspólne puszczanie wianków.

Impreza odbywa się od godziny 16.00 do 23.00, wstęp na teren Rezerwatu podczas wydarzenia będzie płatny zgodnie z cennikiem rezerwatu.

Nocy Kupały, nazywana również Kupalnocką, obchodzona jest zwykle na przełomie 21 na 22 czerwca. Jest to jedno z najważniejszych świąt w dawnym kalendarzu słowiańskim, związane z przesileniem letnim, kiedy dzień jest najdłuższy, a noc najkrótsza. Swoje korzenie ma w obrzędach pogańskich, czczących naturę w postaci boga Kupały. Święto płodności, miłości i ognia, opierające się na obrzędach takich jak: ognie kupalne, kąpiele w wodzie, wicie wianków, poszukiwanie kwiatu paproci oraz liczne wróżby i przepowiednie.

Noc Świętojańska, nazywana również Wigilią Świętego Jana, to asymilacja Nocy Kupały w szereg świąt chrześcijańskich ze względu na bliskie obchody święta Jana Chrzciciela. Swoje korzenie ma zarówno w tradycji chrześcijańskiej, jak i w pogańskich obrzędach związanych z przesileniem letnim. Zgodnie ze zwyczajem obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca, sześć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Święto opiera się na podobnych obrzędach przełożonych na chrześcijańskie wartości.

Wianki to wydarzenie zapoczątkowane w Krakowie, nazwa wzięła się od wicia i puszczania wianków na wodę. Najmłodszy wariant zmodernizowanej Nocy Kupały odbywa się 22 i 23 czerwca. Współczesne obchody łączą tradycję z nowoczesnymi elementami festiwalu muzycznego, zachowując przy tym ducha dawnych obrzędów i symboliki. To święto, które wciąż żywo oddziałuje na wyobraźnię i serca Polaków, którzy celebrują przyrodę, miłość, młodość i radość życia.

Noc Kupały w latach swojego istnienia ewoluowała kilkukrotnie, dlatego podczas Nocy Kupały/Nocy Świętojańskiej/Wianków w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu-Zawodziu przeprowadzimy was przez wiekową historię i przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje.

Zapraszamy!

MOZK

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 501 34 84
biuro@muzeumwkaliszu.pl

MOZK - BIP   

Script logo