16.06.2024 | Spotkanie autorskie z Sylwią Chwedorczuk - Literatura na trawie

16 czerwca o godzinie 15:00 w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie odbędzie się wydarzenie z cyklu spotkań pod nazwą „Literatura na trawie”, zainaugurowanego w ramach obchodzonego w Kaliszu roku autorki „Nocy i dni”.

Naszym gościem będzie Sylwia Chwedorczuk, badaczka literatury, autorka książki „Kowalska. Ta od Dąbrowskiej" poświęconej życiu lwowskiej pisarki i wieloletniej partnerki Marii Dąbrowskiej. Sylwia Chwedorczuk jest uczestniczką projektu „Maria Dąbrowska – Anna Kowalska. Listy 1940–1949. T. 1–6” realizowanego w ramach Instytutu Badań Literackich PAN. Z wielką pasją zajmuje się opracowaniem obszernego zbioru korespondencji pisarek pochodzącego z niezwykle trudnego okresu ich życia, naznaczonego tragizmem, desperacką nadzieją i rozczarowaniem. Będziemy mieli okazję porozmawiać o najbardziej kontrowersyjnych momentach biografii Dąbrowskiej, szokujących nawet dla współczesnego czytelnika, ale również o niezwykłej sile miłości, wierności i determinacji zdolnej przetrwać w najbardziej niesprzyjających warunkach.

Spotkanie poprowadzi Michał Miklas, pracownik Dworku Marii Dąbrowskiej, oddziału literackiego Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Zapraszamy!

MOZK