X wystawa w Galerii Kulisiewicza

W piątek, 16 września o godz. 19.00 w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza odbyło się otwarcie wystawy X. Jej organizatorem głównym było Stowarzyszenie Multiart, które już po raz dziesiąty organizuje festiwal o tej samej nazwie.

***

Z okazji jubileuszowej edycji festiwalu do udziału w wystawie zaprosiliśmy artystów, których twórczość prezentowaliśmy w latach ubiegłych. Wystawa ma być pretekstem do twórczego spotkania, wzajemnych inspiracji i relacji. Proponujemy spotkanie różnych postaw, strategii i rozmaitych środków wyrazu, które – mamy nadzieję – okażą się interesującym kolażem. Wystawa będzie próbą zderzenia ze sobą obiektów o różnym charakterze, działaniem prowokującym do dialogu zarówno w relacji twórca-twórca jak i twórca-widz.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

X dwudziesta czwarta litera alfabetu łacińskiego

X w języku polskim wymawia się jako [iks] X 10 w alfabecie greckim

X można zaznaczyć miejsce na mapie

X można zaznaczyć miejsce ukrytego skarbu

X to zawłaszczanie terytorium, anektowanie przestrzeni,

X można zaznaczyć prawidłową odpowiedź lub wyrazić opinie w głosowaniu

X to też błąd, error…

***

Sztuka z iksem w Kulisie

Iksy na podłodze, w przestrzeni i na ścianach. Iksy do zabawy i zastanowienia się, do czego mogą być potrzebne. Bierzesz dwa odcinki i przecinasz po skosie, tak powstaje iks. Co więcej możesz z nim zrobić?

Takie pytanie postawili sobie multiartowcy, czyli młodzi fanatycy sztuki, którzy po raz 10. zagościli w przyjaznych przestrzeniach Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu. Siedmiu autorów przedstawia w galerii prace powstałe z inspiracji liczbą - znakiem X.
Adrian Kempa, który w arcyciekawy sposób zabiera widzów na wycieczkę w okolice Kalisza, potraktował iks jako pretekst do podróży. Kinga Popiel oznaczyła w ten sposób pole  swobodnej gry wyobraźni z formą i kolorem. Tutaj powinieneś się położyć, aby głowa z myślami trafiała w chmury. Karolina Zaborska proponuje animowany fotomontaż inspirowany głośnym programem łódzkiej rewitalizacji "Mia100 kamienic". Natalia Pietrzykowska bawi się.... w parkingowe poglądactwo, śledząc współczesne nawyki społeczno-kulturowe. Anna Pikuła opowiada historię miejsc przy pomocy multimedialnego projektu-wystawy (Engram Project#Kalisz). Jeśli będziesz mieć przy sobie komórkę, zobaczysz więcej. Izabela Łęska testuje możliwości znaczeń pangramu (jedno zdanie, w którym używasz wszystkich liter alfabetu, ale tylko raz) i podstawowego programu do pisania w komputerze. W centrum galerii stoi forma powstała w drukarce 3D, która ujawnia, że w procesie technologii druku trójwymiarowego powstają same (nie)zbędne iksy... (autor Paweł Dudko).
A Ty, co zrobiłbyś z iksem? Jaką tajemnnicę bądź skarb odkryjesz pod tym znakiem? Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 po zapoznaniu się z wystawa "X" stworzyli świetne mapy pamięci. Przyjdź zobaczyć.
Zapraszamy do Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu. Wystawa zrealizowana podczas X Multi Art Festival będzie czynna do końca października br.
(AT)