7 kwietnia – 17 czerwca 2016
Kurator: Hanna Jaworowicz
Surowe, czarno-białe grafiki, akwaforta, akwatinta. Teraz nazywamy to „Intaglio” żeby nie tłumaczyć zawiłości warsztatu. Czerń i biel, światło nieco przytłumione, dalekie, wszystko jakby z męczącego nieco snu, w którym dominuje uczucie niepokoju.
Dom – pusty jak skorupa, opuszczona muszla, poddany wielokrotnej analizie: przekroje, warstwa po warstwie, rzuty z różnych perspektyw – jakbyśmy byli świadkami badań rezonansem magnetycznym. Nieufni podglądamy strukturę i działanie architektury – ludzkiego tworu tak, jakby to była anatomia żywego organizmu.
Ściany, schody, okna i drzwi – labirynty stanowią pułapkę, którą zbudował człowiek, wyjścia prowadzą w głąb, jeszcze niżej – są pozorne, chyba nie ma wyjścia!
Ta analityczna procedura, z pozoru chłodna i obiektywna ma swoje źródła w subiektywnych przeżyciach autora. Enigmatyczne tytuły prac „10 m2”, „25 m2”, zapowiadane z nadzieją „65 m2” to jego własna wędrówka w coraz większą przestrzeń życiową, to opowieść o zajmowanej przestrzeni życia i pracy, opowieść o własnym mieszkaniu.
Może w tej prostej metaforze tkwi klucz do zrozumienia niepokojów niekończących się schodów, labiryntów, które tylko są fragmentami miasta, organizmu, który nas wchłania i zamyka. Dom, który miał nam dać schronienie i poczucie bezpieczeństwa – staje się pułapką? Autor mówi: zanim zamkniesz dzień pod powiekami – bądź czujny – to, co tworzysz, może obrócić się przeciwko tobie – wiek niewinności minął.
tekst: Tadeusz M. Siara
Marcin Białas urodził się w 1977 roku w Zawierciu. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – dyplom nagrodzony medalem zrealizował w Pracowni Wklęsłodruku prof. Jana Szmatlocha w 2004 roku. Od tego czasu pracuje w macierzystej uczelni. W roku 2011 uzyskał tytuł doktora sztuki. Zajmuje się rysunkiem oraz grafiką warsztatową (druk wklęsły). Od roku 2003 aktywnie uczestniczy w przeglądach oraz festiwalach grafiki w Polsce i zagranicą.