Przykładowe cele lekcji muzealnej wpisujące się w podstawę programową

 Książka i możność czytania - to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji twórczość Marii Dąbrowskiej

Te cele umożliwiają uczestnikom lekcji głębsze zrozumienie twórczości Marii Dąbrowskiej, nie tylko na poziomie literackim, ale także w kontekście biograficznym, historycznym oraz ideowym, pokazując, jak jej prace pozostają aktualne i pełne refleksji nad współczesnymi wyzwaniami.

Szkoły ponadpodstawowe:

  • Uczeń potrafi rozpoznać i omówić najważniejsze dzieła Dąbrowskiej, zwracając uwagę na ich tematyczne i literackie aspekty.

  • Uczeń potrafi wskazać kluczowe wydarzenia biograficzne i historyczne, które miały wpływ na twórczość Dąbrowskiej, takie jak I wojna światowa, odzyskanie niepodległości, czy zmiany społeczne w Polsce.

  • Uczeń umie umiejscowić twórczość Dąbrowskiej w szerszym kontekście historycznym i społecznym, zauważając, jak ówczesne wydarzenia wpływały na pisarstwo autorki.

  • Uczeń rozwija umiejętność dostrzegania w literaturze narzędzia do rozważania problemów społecznych, politycznych i ideowych.

  • Uczeń aktywnie uczestniczy w dyskusji na temat wartości i problemów podejmowanych przez Dąbrowską, co pozwoli na rozwijanie umiejętności formułowania argumentów i słuchania innych.

  • Uczeń odnajduje analogie pomiędzy problemami podejmowanymi przez Dąbrowską a współczesnymi wyzwaniami społecznymi i politycznymi.

 

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu
ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz
tel.: (62) 501 34 84
biuro@muzeumwkaliszu.pl

MOZK - BIP   

Script logo