Zwiedzanie Wystawy Sztuki i Grafiki rozpoczyna się od chronologicznie uporządkowanej galerii obrazów. Otwierają ją trzy portrety Walewskich herbu Kolumna. Wszystkie są anonimowymi dziewiętnastowiecznymi kopiami starszych wizerunków. Kolejną grupę tworzą obrazy autorstwa Józefa Balukiewicza (1830–1907).

Dość liczny zespół obrazów związany jest z urodzonym w Kaliszu malarzem Józefem Wanatem (1886–1975) i zgromadzoną przez niego na emigracji kolekcją. Należą do niej m. in. dwa obrazy pędzla Olgi Boznańskiej (Anemony, Portret malarza Czesława Zawadzińskiego) i Włodzimierza Terlikowskiego. W sąsiedztwie zawisły prace malarzy związanych (urodzeniem lub aktywnością) z Kaliszem, m. in. Zenobiusza Cerkiewicza, Wacława Ruszkowskiego, Michała Dobriaka, Wacława Kurka, prof. Jana Tarasina. Prezentację zamyka jeden z nowszych nabytków – kompozycja Wiktora Jędrzejaka, zmarłego w 2023 roku.

Centralną przestrzeń galerii malarstwa wypełnia kolekcja sreber kaliskich. Prezentowane przedmioty powstały w warsztatach złotników aktywnych w Kaliszu w drugiej ćwierci XIX wieku (Johanna F. Sucka, Friedricha Schaubego, Adama Czerwińskiego, Stanisława Śliwieńskiego, Kazimierza Brzeskiego, Johanna Schieglo, Icka Waxa). Są to cukiernice o rozmaitych formach, imbryk do herbaty, buliera (czyli naczynie na wrzątek), sztućce (również do obsługi środka stołu), patery, solniczki, kubeczki, a także różnorodne lichtarze i nożyce do obcinania knotów (tzw. objaśniacz do świec). Warto zwrócić uwagę na unikatową tacę ozdobioną sześćdziesięcioma srebrnymi numizmatami z lat 1752–1831, stanowiącą rodzaj pamiątki historyczno-sentymentalnej. Odrębne miejsce na wystawie poświęcono koronie z maryjnego obrazu i plakiecie wotywnej.

W salce sąsiadującej z galerią sreber i obrazów mieści się gabinet rysunku i grafiki. W podświetlanych, przeszklonych szufladach eksponujemy najciekawsze przykłady grafik (drzeworyty, miedzioryty, litografie i staloryty) należących do zdziesiątkowanej podczas okupacji kolekcji ziemianina Józefa Antoniego Leopolda z Rzepiszewa (1860–1923). Można tu obejrzeć podobizny polskich władców oraz innych osobistości.

Kolejną grupę grafik stanowią calisiana z dziewiętnastowiecznymi widokami kaliskiego rynku, parku i najważniejszych budowli publicznych i sakralnych. Wśród nich znajdują się litografie z Albumu Kaliskie (Warszawa 1858) wykonane według rysunków Stanisława Barcikowskiego.

Pozostałe szuflady i ściany wnętrza wypełniają rysunki i grafiki dwudziestowiecznych twórców związanych z Kaliszem: Zygmunta Miszczyka, braci Mieczysława, Władysława i Tadeusza Kościelniaków, Wacława Kurka, Andrzeja Niekrasza i Czesława Wosia.