Wystawa stała Historia Miasta Kalisza nie stanowi jednolitej opowieści o historii nadprośniańskiego grodu, lecz jest zbiorem miniekspozycji tematycznych, które opisują różne etapy jego dziejów.
Na pierwszej z nich, zatytułowanej Miasto Najstarsze, narracja odnosi się do dziejów miasta od 1233 roku. Wówczas nastąpiło przeniesienie grodu na nowe miejsce. Zabytki tu zgromadzone dotyczą głównie ówczesnego transportu i wizerunków miasta. Najstarszy eksponat to obraz Adolfa Lehmana Widok na rynek w Kaliszu z odwachem z 1833 roku.
Mini wystawa Losy Miasta obejmuje okres od 1793 roku do II wojny światowej. Znajdują się tu zbiory dotyczące powstania kościuszkowskiego i styczniowego, I wojny światowej i spalenia miasta, a także jego późniejszej odbudowy. Przedstawiono tu również okres II wojny światowej, zwracając szczególną uwagę na okupacyjne ograniczenia dla Polaków i Żydów.
Z kolei część W Służbie Miasta poświęcona została kaliskiej Straży Ogniowej, a także lokalnym społecznikom, którzy szczególnie w XIX wieku upowszechniali m.in. kulturę czy edukację. Prezentowana jest tutaj również historia istniejących w mieście związków wyznaniowych.
Miasto Przedsiębiorcze to miniekspozycja, która poświęcona została cechom funkcjonującym w mieście jeszcze przed 1793 rokiem, a także wyrobom prywatnych fabryk założonych w XIX wieku i w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a upaństwowionych po 1945 roku. Warto wspomnieć chociażby o fabryce biszkoptów Kazimierza Mystkowskiego, będącej fundamentem dzisiejszej wytwórni kaliskich „Grześków” (dawnej Kaliszanki).
Następnie przechodzimy do kolekcji Miasto Wiedzy, gdzie oprócz ekspozycji zeszytów, ławek i przyborów uczniowskich z XIX i XX wieku, pokazani zostali znani kaliszanie, m.in. Stefan Szolc-Rogoziński, Maria Dąbrowska czy Adam Asnyk.
Wystawę zamyka ekspozycja Miasto Atrakcji, gdzie zaprezentowano eksponaty związane z kaliskim sportem, a także z ogólnodostępną ofertą kulturalną miasta, jak kina, teatr, restauracje.
Na końcu znajduje się historyczna galeria kaliskich fotografów i wykonane przez nich zdjęcia w formie portretów. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest możliwość wykonania pamiątkowej fotografii.