W trakcie lekcji przybliżymy uczestnikom przewodniki, poznają ich historię i dowiedzą się, jakie znaczenie mają one w odkrywaniu miasta. Poznamy również przewodniki po Kaliszu, które znajdują się w księgozbiorze biblioteki.Wspólnie będziemy zgadywać, rozpoznawać i odkrywać najciekawsze zakątki naszego miasta.
Co oferujemy?
- przybliżenie roli przewodników: uczestnicy dowiedzą się jak wykorzystywać przewodniki w odkrywaniu miast i jak służą turystom oraz mieszkańcom,
- odkrywanie historii Kalisza: prezentacja przewodników z różnych okresów czasowych w przystępny sposób pokaże, jak zmieniało się miasto na przestrzeni lat,
- interaktywne zajęcia: zajęcia będą miały formę gry i odkrywania, dzięki czemu uczniowie będą angażować się w aktywne poszukiwanie informacji
Szczegóły:
- wiek uczestników: grupy przedszkolne, uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej
- czas trwania: 30-45 minut (w zależności od wieku uczestników)
- koszt: 10 zł/os.
Dla nauczycieli
Przykładowe cele lekcji muzealnej wpisujące się w podstawę programową
Celem zajęć jest zapoznanie dzieci z rolą przewodników w odkrywaniu historii miasta, rozwijanie umiejętności poszukiwania informacji oraz pogłębianie wiedzy o Kaliszu i jego zmianach na przestrzeni lat.
Grupy przedszkolne
- Dziecko rozumie, czym są przewodniki i w jaki sposób mogą pomóc w odkrywaniu miasta oraz jego historii.
- Dziecko potrafi opowiedzieć o najciekawszych zakątkach miasta i zna ich podstawowe cechy.
- Dziecko poznaje znaczenie historii miasta oraz jej wpływ na współczesne życie, rozumie, dlaczego warto o niej pamiętać.
Szkoła podstawowa (klasy I-III)
- Uczeń rozumie, czym jest przewodnik i jak służy do poznawania miasta, potrafi wskazać w przewodnikach najważniejsze informacji.
- Uczeń rozwija umiejętności opowiadania o różnych miejscach i wydarzeniach związanych z historią Kalisza, używając słów związanych z turystyką i historią.
- Uczeń dostrzega rolę przewodników w poznawaniu miasta i historii oraz potrafi wyjaśnić, jak zmieniało się Kalisz w przeszłości.
- Uczeń angażuje się w aktywne poszukiwanie informacji o historii swojego miasta, wykorzystując przewodniki jako narzędzie poznawcze.
- Uczeń poznaje znaczenie Kalisza w historii i jego najciekawsze miejsca, których nieodłączną częścią są przewodniki.