Choć bogata historia naszego miasta jest już powszechnie znana, to wciąż pozostaje jeszcze wiele do odkrycia. Wciąż mało mówi się o Kaliszu jako ośrodku produkcji sreber stołowych, lichtarzy czy bibelotów toaletowych. Uczestnicy dowiedzą się, jak kaliscy złotnicy kształtowali ówczesne wzornictwo i jak bogate były techniki oraz dekoracje wykorzystywane w tych wyrobach.
Temat zostanie zaprezentowany w formie wykładu z prezentacją, a zakończy się omówieniem wybranych przykładów z kolekcji sreber znajdujących się na Wystawie Sztuki i Grafiki.
Co oferujemy?
- inspirujące otoczenie muzealne: zajęcia odbywają się w otoczeniu dzieł sztuki, w trakcie zajęć można podziwiać autentyczne kaliskie wyroby,
- edukację historyczną i artystyczną: oprócz roli Kalisza w złotnictwie, zaprezentowane zostaną również techniki wyrobu sreber i sposoby odczytywania znaków złotniczych,
- możliwość zgłębienia mało rozpowszechnionego zagadnienia: zdobycie unikalnej wiedzy i możliwość konsultacji z historykiem sztuki specjalizującym się w tematyce regionu kaliskiego
Szczegóły:
- wiek uczestników: uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci
- czas trwania: 45-60 minut
- koszt: 10 zł/os.
Dla nauczycieli
Przykładowe cele lekcji muzealnej wpisujące się w podstawę programową
Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z historią złotnictwa kaliskiego, jego technikami, formami dekoracji oraz znaczeniem w kontekście narodowym i lokalnym, a także pogłębienie wiedzy na temat roli Kalisza jako ważnego ośrodka rzemiosła artystycznego w XIX wieku.
Szkoła ponadpodstawowa
- Uczeń rozumie rolę Kalisza jako ośrodka rzemiosła artystycznego i jego wpływ na kształtowanie wzornictwa w 1. poł. XIX wieku.
- Uczeń analizuje związki między złotnictwem a estetyką epoki, w tym charakterystyczne formy i dekoracje wykorzystywane w wyrobach kaliskich.
- Uczeń rozumie znaczenie rzemiosła artystycznego w kształtowaniu codziennego życia w XIX-wiecznej Polsce oraz jego rolę w tworzeniu narodowej i lokalnej tożsamości.
- Uczeń potrafi opisać techniki złotnicze i artystyczne wyroby kaliskie, identyfikując elementy dekoracyjne, które były charakterystyczne dla tej epoki.
- Uczeń rozumie, jak poprzez rzemiosło artystyczne, w tym złotnictwo, wyrażały się wartości estetyczne i społeczne danej epoki.