10.04.2025 godz. 18:00
Prezentacja książki „Maria Dąbrowska (1889-1965)”. Pisarka, autorka „Nocy i dni”
Michał Miklas
organizatorzy: Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych, Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
W 2024 roku obchodzono w Kaliszu Rok Marii Dąbrowskiej, a w tym roku minie 60 lat od jej śmierci.
11.02.2025 godz. 15:00
Podsumowanie Roku Marii Dąbrowskiej
Michał Miklas
organizator: Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
W siedzibie Instytutu Interdyscyplinarnych Badań Historycznych UK, odbyło się uroczyste podsumowanie Roku Marii Dąbrowskiej, na które zaprosił Wiceprezydent Miasta Kalisza Grzegorz Kulawinek oraz Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Uroczystość powiązana była z promocją książki pt. Maria Dąbrowska (1889-1965) autorstwa Michała Miklasa.
16.01.2025 godz. 18:00
„Krzesła o obiciach z tapiserii zdobionych scenami z bajek Jeana de La Fontaine’a w zbiorach kaliskiego muzeum”
dr Ewa Andrzejewska
organizator: Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
W swoim wystąpieniu chciałabym zaprezentować Państwu dwa dość tajemnicze zabytki należące do zbiorów działu sztuki Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Ich pochodzenie jest całkowicie nieznane. Najprawdopodobniej zostały pozyskane przez kaliskie muzeum między 1945 a 1954 r. z jednej z dolnośląskich składnic muzealnych w Bożkowie lub Żelaźnie. Dopiero w 1971 r. krzesła wpisano do muzealnej księgi inwentarzowej. W 1989 r. zostały umieszczone na ekspozycji stałej, jako element aranżacji wnętrz klasycystycznego pałacu Lipskich w Lewkowie. Ich powrót w marcu 2021 r. do głównej siedziby kaliskiego muzeum, związany z przygotowaniami do gruntownego remontu pałacu w Lewkowie, a także konserwacja tapiserii obiciowych przeprowadzona w 2021 r. przez Joannę Sielską-Melchiori, dały asumpt do zainteresowania się obiektami i pogłębionych analiz, zarówno w zakresie budowy technicznej, jak i cech stylistycznych. W trakcie badań udało się również odczytać ikonografię poszczególnych scen oraz ustalić, że tapiserie są osiemnastowiecznymi wyrobami francuskiej Manufacture Royale Saint Jean w Aubusson we Francji, względnie Manufacture Nationale de la Tapisserie w Beauvais. Neorokokowa drewniana snycerka i konstrukcja krzeseł jest dziełem anonimowym i pochodzi zapewne z 4. ćwierci XIX w.
16.01.2025
Medialne i kulturowe wizerunki biblioteki
Aleksandra Przygodzka
organizator: Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Zakład Studiów Polonistycznych i Komunikacji Medialnej WP-A UAM i Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim – Mediateka zapraszają do udziału w konferencji naukowej pt. Medialne i kulturowe wizerunki biblioteki. Przedsięwzięcie zaplanowano na 16 stycznia 2025 r na WP-A UAM i 17 stycznia w Mediatece. Program pierwszego dnia konferencji przewiduje trzy panele. Pierwszy rozpoczyna się o godzinie 9.00. W sali E235 wystąpią studenci i absolwenci Filologii polskiej:Idalia Walkowiak „Współczesny „Indeks ksiąg zakazanych”, Julia Maria Krukowska „Książki, które opętały czytelnika”, Bartłomiej Adam Kędzia „Biblioteka jako sanktuarium”, mgr Nicole Effenberg „Serce polonisty w murach biblioteki”(pod opieką dr Justyny Kociemby-Żulickiej) oraz mgr Agnieszka Baraniecka i Zuzanna Barańskia „Żywa Biblioteka na WP-A UAM” (we współpracy z mgr M. Meszczyńską). Wystąpienia poprzedzi wykład prof. UAM dr. hab. Piotra Łuszczykiewicza, kierownika Zakładu Studiów Polonistycznych i Komunikacji Medialnej. Drugi panel zaplanowany jest w Bibliotece WP-A UAM. Otworzą go o 11.30 p. Bartosz Kujawiński, kierownik jednostki, p. Edyta Szalejewska-Dembińska, pełnomocnik Rektora ds. bibliotek jednostek organizacyjnych UAM oraz Agnieszka Ziebarth, kierownik Biblioteki Instytutu Kultury Europejskiej UAM. Dalszą część wypełni lekcja biblioteczna dla uczestników konferencji, prowadzona pod kierunkiem dr Eweliny Poniedziałek z Zakładu Informacji Naukowej WP-A UAM. Trzecia część konferencji (Biblioteka WP-A UAM, 14.00) to spotkanie z przedstawicielami kaliskich bibliotek: Książnicy Pedagogicznej, MBP, Biblioteki MOZK, Biblioteki Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Wprowadzeniem do wystąpień będzie prezentacja p. Przemysława Zwiasa z Mediateki Ostrów pt. „Miejsce fantastyki w Bibliotece”. 17 stycznia w ostrowskiej Mediatece wystąpienia studentów i absolwentów zaprezentowane zostaną licealistom z zaprzyjaźnionych z biblioteką szkół. Początek o 10.00. Konferencji towarzyszyć będzie konkurs plastyczny skierowany do licealistów ‘Na zakładkę’.